Březen 2009

Lolity

27. března 2009 v 18:23 obrázky

Anime boys-I

24. března 2009 v 18:46 anime


Sushi

22. března 2009 v 10:47 různé věci

DRUHY SUSHI


MAKI SUSHI

Je nejzákladnějším druhem servírování Sushi. Má tvar rolky, plněné rýží, rybou, zeleninou a podobně, které jsou obaleny mořskou řasou Nori. Při konzumaci se namáčí jednotlivé kousky do sojové omáčky a křenu wasabi. Podává se s marinovaným zázvorem. Zázvor má plnit funkci neutralizace chutí mezi jednotlivými kousky, avšak jde o perfektní doplněk, který dodá chuť, tak proč ho brát jako neutralizant!


NIGIRI SUSHI
Je prsty vytvarovaný váleček z rýže, ozdoben druhem nakrájené syrové ryby, avokádem
nebo vejcem. Podává se s marinovaným zázvorem a sojovou omáčkou s wasabi. Někdo křen wasabi přimo smíchává se sojovou omáčkou, doporučujeme každé zvlášť. Naučíte se tak krásně kombinovat chutě dle přání.
SASHIMI SUSHI
Jeho tradice sahá až do 16. století, kdy si tuto úpravu oblíbili Samurajové. Tento druh se připravuje z krájené syrové ryby, která se namáčí do sojové omáčky a wasabi. Sašimi je čerstvé, vychlazené a syrové na plátky krájené a elegantně upravené. Ideální sašimi je z čerstvé ryby. Krájí se na silnější plátky a podává se se sojovou omáčkou, tence krájené sašimi se podává s ponzu, to je omáčka s citrusovou příchutí.


CHIRASHI SUSHI

Jedná se o takzvaný Sushi salát. Jde o směs rýže a všech surovin, používaných pro přípravu Sushi. Směs se dochucuje sojovou omáčkou a wasabi a je podávaná v malých mističkách.

TEMAKI SUSHITemaki-sushi si vytvoříme, když plátek řasy nori svinete do tvaru kornoutku, který pak vyplníme rýží, rybami nebo kaviárem, zeleninou, sýrem ... Je to takové Sushi do ruky.

CALIFORNIA ROLL
Maki-Sushi je připraveno opačným způsobem, tzn. rýže po obvodu, mořská řasa uvnitř.HAKO SUSHI (OSHI SUSHI)Při přípravě "krabičkové sushi" se dříve používalo kamenné závaží. Obchodníci se sushi v Osace ale přešli k tomu, že rukama tiskli víko na obloženou sushi rýži. Po stlačení různých seskládaných vrstev se Hako-sushi nakrájelo na malé kousky - na jedno sousto.

Sakura

22. března 2009 v 10:30 různé věci
Sakura-japonská třešeň


Gejša

14. března 2009 v 14:34 různé věci
Gejša" pochází ze slova "gej", tj. "umění", znamená tedy "umělkyně". Encyklopedické definice často uvádějí, že se jedná o krásnou a inteligentní ženu, jejímž hlavním posláním je bavit muže. Gejša má za úkol muže bavit ve společnosti tancem, zpěvem či jiným uměním. Patří mezi typický a neodmyslitelný symbol Japonska.

Paradoxem je, že první gejši byli muži, ale v polovině 18. století se začaly prosazovat gejši-ženy, které se svým bílým make-upem a tradičním japonským šatem kimonem okouzlily nejednoho Evropana. První gejša ženského pohlaví se se objevila roku 1751 v nevěstinci v Kjótě. O padesát let později už byly gejšami výhradně ženy.
Výchova budoucí gejši začíná v útlém věku někdy i v pěti letech. Již tehdy se tato děvčátka začínají učit tančit, zpívat, příjemně hovořit a studují i umění čajového obřadu, aranžování květin (ikebany) a dalších tradičních japonských umění. Dorůstající dívky se pak stávají nejdříve "učednicemi", které se tradičně nazývají v Tokiu Hangjoku a v Kjótu Maikó (tančící dívka). Teprve po jisté době učení se mohou stát pravými gejšami. Gejšami se dívky často stávaly proto, že je prodali nemajetní rodiče nebo proto, že je opustil manžel. Jiné byly dcerou gejši, případně prostitutky.

V západním světě se stalo slovo gejša synonymem japonské prostitutky, ale spíše neprávem, jelikož gejša byla spíše "umělkyně", která čas od času na sex přistoupila. Nejednalo se však o samozřejmost. Z toho důvodu také nebylo povolání gejši zakázáno v roce 1957, kdy byla zakázána prostituce. Hlavním úkolem gejši bylo bavit, hrát na tradiční strunný nástroj šamisen či připravovat čaj. Nejúspěšnější gejši byly vždy dobré tanečnice.
Spatřit gejšu na ulici japonského města je však téměř nemožné, a pokud se to podaří, většinou se jedná o převlečenou japonskou školačku, která se nechá fotografovat davy turistů. Pravé gejši jsou příliš zaměstnané v čajovnách, než aby měly čas se věnovat turistům.

Gejša - učednice (poznala se podle mladého vzhledu a zvláštního účesu), když už byla známá po čajovnách, nabídla své "misuage" neboli panenství.V čajovně se shromažďovaly nabídky, muž s největší nabídkou dostal misuage. Když byla gejša oblíbená, měla svého danna neboli sponzora. To byl většinou bohatý muž, který jí hradil náklady na kosmetiku, na školu (gejši se stále učily, chodily na hodiny zpěvu, tance) atd. Většinou spolu měli milostný poměr. Gejša měla danna obvykle tak půl roku, pak většinou tento vztah skončil. Kimona, která gejši nosily, byla vzácná, byla to umělecká díla. Jinak na první pohled byla gejša od prostitutky odlišná tím, že uzel měla zavázaný na bederním pásu vzadu - bylo moc náročné ho zavázat, protože kimona byla jedné velikosti a pod pás se složila nepotřebná délka. Prostitutky si uzel vázaly samy - v předu.

V současnosti jsou zákazníky gejš převážně politici, obchodníci a šéfové podsvětí. Gejši mají za úkol konverzovat s hosty, tančit, zpívat, lichotit. Účet přichází poštou za několik dnů a při pěti hostech dosahuje kolem milionu jenů (několik set tisíc korun). Gejši bývají také najímány na důležitá obchodní jednání a schůze, aby jim dodaly lesku a účastníkům pocit luxusu. Pro samotné muže představuje gejša jejich úspěch. Gejša je mužovou důvěrnicí i komplicem.


Japonsko

14. března 2009 v 14:25
Japonsko leží na východním okraji asijského kontinentu. Stát je tvořen řetězem ostrovů v západní části Tichého oceánu. Největší ostrovy jsou (od severu k jihu) Hokkaidó (北海道), Honšú (本州, největší ostrov), Šikoku (四国), a Kjúšú (九州). K těmto ostrovům patří i skupina menších ostrovů v bezprostřední blízkosti i ostrovy více vzdálené např. Okinawa. Celková délka pobřeží všech ostrovů je 33 889 km.
Protože Japonsko je země z velké části hornatá a pokrytá lesy, lidé se soustřeďují převážně do pobřežních oblastí. Hustota obyvatelstva je velmi vysoká; Japonsko je, co se týče hustoty zalidnění, 30. na světě.
Slabá zemětřesení jsou častá, protože Japonsko se nachází na hranici tří tektonických desek. Velká zemětřesení se vyskytnou během každého století několikrát a často také vyvolají vlny tsunami. Poslední velká zemětřesení byla v letech 1923 (Tokio, 8,3 stupně), 1995 (Kóbe, 7,2 stupně) a 2004 (oblast Čúecu, 6,9 stupně).
Podnebí Japonska je oceánské, vlhké a monzunové, ale díky rozloze země se klima v různých oblastech liší. Období dešťů začíná na Okinawě počátkem května, na ostrově Honšú pak uprostřed června, kde trvá cca 6 týdnů. Na přelomu léta a podzimu přinášejí silné deště také tajfuny.


Březen

2. března 2009 v 17:17 Já+mé proslovy
Takže je tu nový měsíc a s ním i nové tema.Tentokrát je to-Japonsko.Doufám,že se Vám bude líbit.


niki