Září 2016

Akce kráva

21. září 2016 v 16:38 Já+mé proslovy
Tenhle článek jsem chtěla napsat už delší dobu, ale pořád jsem se k němu nemohla dostat. Až teď, kdy jsem opět vylezla z jednoho nejmenovaného cizího obchodního řetězce.

Čokoládu Milka každý zná. Je ve fialovém obalu s tou krásnou kravičkou nahoře. Nebo z reklamy v televizi, kde se vesele prohání po zelené louce. Ano, to je ona. Fialová kráva, která dobyla svět. Někdo ji má rád, druhý ji zase nesnáší. Ale všichni o ní ví.

Když máte chuť na čokoládu, jdete do obchodu a hledáte tu svou. Modrou s hvězdou, červenou nebo zrovna tu alpskou fialovou. Zhruba tak před rokem bloumám po obchodě a hledám regál s mojí oblíbenou hovězinou. A tamhle je, fialová záře mě navádí k tomu správnému místečku. Chňapnu po plastikovém obalu s oříšky a najednou...šok. Šok způsobený tou malou zákeřnou cedulkou s cenou. Co tam dělá číslo 3? Nikdy tam nebylo. Podívám se pořádně. Opravdu, tabulka Milky a stojí 33,90.

Jakto? Ještě před týdnem stála normálních 16 korun. Co se stalo? No nic, docela velká změna, ale možná se týká jen jednoho obchodu. Zrada. Tuhle novodobou cenu, která je o 100 % a ještě víc než sto procent, dražší, mají všude. Nikde žádné vysvětlení. Prostě záhadně ze dne na den stoprocentní zdražení. Říkám si, kvůli čemu? To obchody vydělávají tak málo? Nebo se zvedly náklady?

A to si obchodníci myslí, že lidé jsou tak hloupí a nevšimnou si? Každopádně mě osobně to dovedlo k tomu, že si nejdříve zjistím, kde mají "akci kráva" s normální cenou a tam si ji jdu koupit. Ne, mě nedonutí podporovat nenažrané v tom, aby si jen tak, jak chtějí, zdražovali cokoliv. A mají smůlu. Místo dřívějších náhodných nákupů a nejen čokolády, ale i jiných věcí, půjdu tam, kde bude stará dobrá cena...

Ke vší smůle jsem si ale uvědomila, že čokoláda není jediný artikl, u kterého se tohle zdražování děje. Dalším skvělým příkladem jsou například jogurty, máslo, pečivo. Začíná to nenápadně na jedné koruně a než se nadějeme, platíme o 100 % více, než tomu bylo dosud. A udělá tomu někdo STOP?


Smart strážce naší doby

14. září 2016 v 12:30 Téma týdne
Když jsem viděla téma tohoto týdne, okamžitě mě napadlo: 1984, velký bratr, technologie, sledování, non-stop dohled. No nejsou to moc pozitivní slova.

Ale jinak se dnešní doba asi moc popisovat nedá. Technologie jsou prostě všude. Smartphone. Každý ho musí a chce mít. Málokdo odolá. A proč by ne? Je to přeci i o otázce bezpečí. Když budu volat sanitku a nevím, kde jsem, aplikace v telefonu udá přesnou polohu. Nezapomenu na žádný lék, aplikace sama mi jej připomene, popřípadě pouhé upozornění v kalendáři. Nemusím dávat už tolik pozor na přechodech, aplikace mě na něj upozorní. A když máte děti, tak je to teprve parádička, když vám aplikace nahlásí jejich polohu, příchod do/ze školy a můžete si zkontrolovat, jestli jsou doopravdy na kroužku nebo se někde poflakují.

Ano, to vše jsou dobré argumenty, pro to, abychom se více všichni spoléhali na moderní vymoženosti. Ale co druhá strana věci? Nevadí nikomu ten pocit, že ať se hnete kam chcete, vždycky jste lehce nalezitelní? Že zprávy posílané přes aplikace (a nejen přes ně) jsou kontrolované? Že se dá jen tak zjistit, kdy zapínáte internet, komu posíláte e-mail a co si prohlížíte za stránky? A že se i k citlivým datům dostanou i cizí osoby (pomineme hackery) z "vyšších" míst? Mě osobně to dost děsí.

Děsí mě skutečnost, že dnešní technologie a kamerové zařízení mě vidí na každém kroku. Ví, kam jdu, komu píšu a co, co si objednám z internetu i to, jestli mám někde závazky. Je to jako kdyby se techno strážce změnil v non-stop dohled a podával informace o mě výš. A za chvíli už bude Velký bratr všechny svolávat pomocí TV.....