Listopad 2016

Vše jinak

3. listopadu 2016 v 9:37 Téma týdne
Dějiny. Celkem velkolepé slovo, pod kterým si každý představí minulost vzdálenou aspoň 100 let. Ale ty slavné dějiny a minulost tvoří i všední dny, třeba i včerejší den. Co kdyby se zrovna včerejší den, událost stala úplně jinak?

Je listopad, pomalu začíná vánoční šílenství, shánění dárků a nákupů zboží. Ale to není vše. Nezbytnou součástí toho všeho jsou lidé, otrávení, naštvaní a zpruzení zákazníci a otrávené prodavačky. Proč to tak ale musí být? Nestačilo by třeba jen občas změnit postoj a přidat malý úsměv?

Včera jsem byla nakupovat v jednom knihkupectví se vším možným. Procházím uličkou s dětskými knihami a najednou slyším: Ne to je drahé, je to 59 korun, chápeš, 59 korun. Ta za 39 mu stačí. Ale ne, tam nic moc není, jenom návody a tak, to ho nebude bavit, podívej, tady jsou obrázky i příběh. Ne! Žádných 59 korun za to nedám." Nedalo mi to, otočila jsem se. Postarší pán v kabátě, vypadal na nějakého vysoce postaveného zaměstnance, paní typově lepší panička. Že by měli problém s penězi? To se mi nezdá... Otočila jsem se, vybrala knihu a šla k pokladně. A kdo přede mnou není. Ano, dotyčný pár. A už to zase začalo.

Paní prodavačka pánovi načetla zboží, platit měl cca 560 korun. A pak se zeptala, jestli chce tašku na zboží, že má za korunu nebo větší za pět korun, do které se mu to všechno spíše vleze. Opravdu byla slušná. Ovšem odpověď mě úplně uzemnila: No to snad jako ne! Jako vám mám dělat reklamu s taškou a ještě za to platit? Jako 5 korun? Jako v Německu dostanu tašku zadarmo. Jo jasně, ta vaše politika, no to je děsný, jako to se to nevleze do tý za korunu? Jako mám tu auto, víte a PARKUJU ZADARMO!" No všichni okolo koukali nevěřícně včetně prodavaček. "No fajn, tak mi teda dejte tu dražší, chápu. Neberte mě vážně, to já prostě jen tak" odseknul nakonec, bez nashledanou odešel.

No něco takového jsem už dlouho nezažila a jak bylo vidět, personál také ne. Přitom by stačilo slušně odmítnout nebo se zeptat, zda-li k takovému nákupu není možné dostat tašku zdarma. A jak by změnil dne sobě, své paní, paní prodavačce ostatním nakupujícím. Proč musí někdo na sebe upozorňovat takovýmhle stylem? Co si o nás pomyslí ty budoucí generace? Jaké byly dějiny dnešního obchodování? Spíše sprosté a agresivní? To je odkaz budoucnu?

P.S. velká poklona všem slušným - zákazníkům i prodavačkám